Pirita ja Pikakari invarannad võimaldavad puudega inimestel ujumas käia

invarand

Pirital ja Pikakaril valmisid sel suvel ligipääsetav invarand, kus liikumisabivahendi kasutajal on võimalik ise hakkama saada, end turvaliselt tunda ja mugavalt veemõnusid nautida.

Pikakari ja Pirita rannas saavad liikumisraskustega inimesed vette minna spetsiaalse ratastooliga. Invarand koosneb riietuskabiinist, merekonteinerist inventari hoiustamiseks, puidust terrassist ja varjualusest ning merele võimalikult lähedale rajatud kaldteest.

Mõlemas rannas on kolm spetsiaalset ujukitega ratastooli, mis on võimelised liikuma ka liival. Konteineri juures on abiks vastava väljaõppe saanud töötaja, kes annab kätte inventari ja aitab ujuja vette minekuks turvaliselt ette valmistada.

“Esialgu tuleks kohale tulla ja siis saab näha, mis meil siin olemas on,” rääkis G4S merendusosakonna juhataja Henry Seemel. “Siin on sellised põnevad asjad nagu ujuvratastool, väga hea vetelpääste kollektiiv, kes räägivad teile rannast ja veest. Ma arvan, et see sõnum ja keskkond utsitab inimesi ujuma.”

Abivägi on Seemeli sõnul olemas ja sellest puudu ei ole. “Kui inimesel on soovi, siis on meie pääse kollektiiv valmis aitama,” lisas ta.

“Mul puudub varasem ujumise kogemus ja tulin invaranda esmalt uudishimust,” ütles ratastoolis liikuv Helen Bokmann. “Kuna mul oli tegelikult plaanis spetsiaalne invarand ära testida, siis nüüd avanes hea võimalus ja ootan põnevusega ja natukene ka ärevusega, et mis saama hakkab. Ma lähen sõna otseses mõttes tundmatus kohas vette!”

Bokmann ütles, et senine kokkupuude veega on piirdunud vanni ja dušiga. “Varasemalt ei ole olnud sellist võimalust, et liikumisraskustega inimesed saaksid vette minna,” lausus ta “Ja kuna võimalusi ei olnud, siis ei panustanud ma ka ujuma õppimisele.”

Et ratastooliga ujumine oleks ohutu, tohib vette minna vaid koos isikliku saatjaga. “Tulek siia, riiete vahetus, ratastoolisõit, ujumine – kõik see eeldab, et sul on ikkagi kaasas ka hooldaja, kes tunneb sinu haiguslugu ja kellega koos julged vette minna,” märkis Seemel. “Meie meeskond aitab tooli vahetada, räägib ohutusreeglitest ja hoiab silma peal inimestel, kes vette läksid.”

“Asjad on väga palju paranenud võrreldes mõne aasta taguse ajaga ja lähevad tegelikult igapäevaselt aina paremaks,” rääkis Bokmann. “Võimalused on liikumispuudega inimese jaoks palju avardunud. Eriti kiidaks ühistransporti – madalapõhjalised bussid, rongid, trollid ja trammid, igale poole on täielik ligipääs. Ma arvan, et pigem on see olukord hea, aga alati on ka erandeid.”

Invaranna teenus on nii Pikakaris kui ka Pirital avatud kogu ametliku rannahooaja vältel 1. juunist kuni 31. augustini iga päev kell 12–18 ning on kasutajatele tasuta.

Nädalavahetustel võiks ujumisratastooli eelnevalt broneerida, helistades telefonil 54 25 04 24 (Pirita) või 56 66 24 55 (Pikakari). Vajalik info on leitav ka kohapeal ning Tallinna ligipääsetavuse infosüsteemis lips.tallinn.ee.

Invarannad valmisid Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti, linnaosavalitsuste ja turvaettevõtte G4S koostöös.